خاک گیاه

انواع خاک گیاه

انواع خاک گیاه به سه نوع اصلی تقسیم می شوند که ایده آل ترین خاک برای اکثر گیاهان، خاک گلدان شن و ماسه و غنی از مواد مغذی است.
• خاک شن و ماسه ای
شن و ماسه بزرگترین ذرات خاک هستند اما مواد مغذی را خوب نگه داری نمی کنند. گیاهانی از قبیل گل مینا، افسنطین، هویج، اکیناسه یا سر خار گل و نخل با این نوع خاک گیاه سازگاری دارند.
• خاک گل و لای
خاک گل و لای بصورت پودری دارای حاصلخیزی بالایی می باشد. متاسفانه خاک هایی که مقدار زیادی گل و لای دارند می توانند به راحتی از آب اشباع شوند. این نوع خاک گیاه برای گیاهانی از قبیل استبرق مرداب (باتلاق)، سوسن زرد و زنبق ژاپنی سازگار مناسب است.
• خاک رس
نوعی از خاک با مقدار زیادی خاک رس سنگین است و بخوبی زهکشی نمی کند. گیاهانی از قبیل گل مینا، بادرنجبویه، گیاه علف پروانه، گل پنجهزاری یا ژاپنی، علف طلایی، ختمی و گل شمعدانی با این نوع خاک سازگاری دارند.

خاک گیاه

انتخاب خاک مناسب برای گیاهان امری ضروری است. همانطور که گیاهان انواع مختلفی دارند، خاک ها نیز از نظر نوع و عناصر موجود در آن ها متفاوت بوده و انواع مختلفی دارند. هر نوع از خاک مناسب برای گیاهان خاصی می باشد و خاک گیاه باید به صورت صحیح انتخاب شود.
کدام خاک برای رشد گیاهان مناسب تر است؟
خاک گیاه و کیفیت آن از منطقه ای به منطقه دیگر و از باغی به باغ دیگر متفاوت است. خاک بهترین عنصر برای گیاهان است که با رشد آن ها ارتباط مستقیم دارد. گیاهان مختلف با خاک های مختلف و متفاوتی سازگاری دارند. خاک گیاه به طور کلی توسط مقدار شن و ماسه، خاک رس و گل و لای موجود در آن توصیف می شود و این بعنوان شالوده و بافت خاک شناخته می شود. بافت خاک مستقیما با کیفیت مواد مغذی و قابلیت زهکشی آن مرتبط است.

خاک گیاهان آپارتمانی

خاک گیاهان آپارتمانی به دلیل زینتی بودن و کاربرد زیاد آن ها طرفداران زیادی داشته و خاک این گیاهان بسیار حائز اهمیت است. در مورد خاک گیاه آکواریوم، خاک گیاه آلوورا و خاک گیاه کاکتوس در قسمت خاک گلدان صحبت کردیم. در این قسمت در مورد برخی دیگر از گیاهان آپارتمانی و نوع خاک آن ها توضیح خواهیم داد.

خاک گیاه اشک بونسای

استفاده از مخلوط مناسب در خاک گیاه اشک بونسای برای این درخت و رشد آن بسیار مهم است و نیازمند مواد مغذی و خاکی است که بخوبی زهکشی شود. علاوه براین بایستی هوادهی کافی داشته و آب را حفظ کند. کیفیت خاک از مواردی است که مستقیما در سلامت، قدرت و انرژی درخت موثر است. مهمترین اجزای ترکیبی در خاک گیاه بونسای عبارتند از رس ژاپنی، سنگ خارا، سنگ گدازه، کمپوست گلدانی و سنگریزه.

خاک گیاه

خاک گیاه

خاک گیاه اشک تمساح

اشک تمساح در مناطق متعدد گرمسیری و نیمه خشک و خاک های شنی و سنگین رشد می کند. این گیاه به حداقل مراقبت خانگی نیاز داشته و می تواند شرایط خشک و حرارت بالا را تحمل کند. در واقع نوعی گیاه غیرمعمول پرطراوت و شاداب بوده که بسرعت رشد می کند. نیازمند دمای معمولی بوده، نور درخشان را دوست دارد اما نباید در معرض نور مستقیم خورشید قرار گیرد. در خاک گیاه اشک تمساح استفاده از کود مایع بصورت یکبار در ماه و در طول دوره رشد کافی است. خاک گیاه بایستی از خاک مخلوط گلکاری و خاک های شنی که بخوبی قابل زهکشی باشند استفاده شود و در هر بهار سایز گلدان را یک سایز افزایش دهید.

خاک گیاه سانسوریا

خاک سانسوریا اسیدی یا قلیایی؛ خاک گیاه سانسوریا نیازمند کود و هوموس بوده و همچنین نیازمند خاکی است که بخوبی زهکشی شود. مخلوط کاکتوس شنی برای خاک گیاه مناسب بوده و بایستی از خاک خیس و کثیف بدور باشد. این گیاه تمایل به رشد آرام داشته و کود برای این گیاه مضر است و نیاز به کود کاکتوس با نیتروژن اندک دارد. برای کاشت در زمین، از پخش کود گرانول یکبار در ماه می توان استفاده کرد.

خاک گیاهان

خاک گیاهان به دو نوع کلی دسته بندی می شوند.
• خاک های اسیدی
• خاک های قلیایی
برخی گیاهان به هر دو نوع خاک های اسیدی و قلیایی حساس بوده و رشد بسیار ضعیفی در اینگونه خاک ها دارند. خاک ایده آل برای گیاهان، خاک رست و شن می باشد که باغ و باغبان ها عاشق آن هستند. این نوع خاک گیاه شامل مقدار متعادلی از سه عنصر می باشد یعنی گل و لای، ماسه و شن، رس به همراه هوموس. این نوع خاک به رنگ تیره بوده و ترد، خشک و نرم است. زهکشی آن بسیار عالی بوده و هوا می تواند آزادانه بین ذرات خاک و بسمت ریشه حرکت کند.

محصول پیشنهادی ما :

 

کود آهن بیولوژیک

محصولات کود