خاک گلدان

خاک گلدان

تهیه خاک گلدان

در تهیه خاک گلدان توجه نمایید که از خاک هایی که دارای محتوای آفت کش یا حاوی باقی مانده کود های شیمیایی یا سایر آلاینده های زیست محیطی هستند، استفاده نکنید. می توانید با استفاده از خاک سطحی مزرعه خود که جزء رشد دهنده های آلی و ارگانیک محسوب می شود، استفاده نمایید که صحت آن ها نیز تصدیق شده است. جهت کشتن و از بین بردن علف های هرز، آفات و عوامل بیماری زای خاک گلدان می توانید با استفاده از نور آفتاب و پوشش کومه با لایه ای پلاستیکی و شفاف برای حداقل 4 الی 6 هفته این کار را انجام دهید. همچنین جهت عقیم سازی خاک می توان از فر یا مایکروویو استفاده نمود که در این روش بایستی خانه را ترک نمایید.

خاک گلدان

خاک گلدان خاکی است که از ترکیب مواد مغذی مختلف و انواع خاک های متنوع به دست می آید که بسته به نوع گیاه متفاوت است. ترکیب این خاک بایستی شامل عناصری باشد که موجب بهبود باروری و رشد گیاهان شود. این عناصر عبارتند از:
1 -  خاک باغچه
خاک باغچه یک مخلوط مناسب برای گلدان های خانگی می باشد که یک منبع ارزان عمده بشمار می آید.
2 -  کمپوست
کمپوست حاوی میلیارد ها میکروب مفید بوده که ظرفیت نگهداری آب و مواد مغذی بالایی دارد. کمپوست موجب بهبود کیفیت مخلوط خاک خانگی شده و در صورتی که خود آن را تهیه کنید باید به طور کامل تجزیه شود و به اندازه های کوچک در آید. کمپوست همچنین موجب کاهش بیماری های برگی می شود.
3 -  شن و ماسه
شن و ماسه درشت در خاک موجب بهبود زهکشی آب شده و وزن مخلوط را افزایش می دهد. همچنین موجب تقویت و بهبود گیاهان در حال رشد از نظر فیزیکی می شود.
4 -  کود
کود یک منبع افزوده مغذی بسیار مهم است که از کود های طبیعی مشتق می شود و برای خاک هایی که حاوی کمپوست نیستند استفاده می شود. کود ها شامل مواد معدنی، مواد گیاهی و کود کشاورزی هستند.
5 -  سنگ آهک
کربنات کلسیم برای تنظیم پی اچ خاک استفاده می شود که متشکل از مواد اسیدی یا پوست درخت کاج است.

ترکیب مناسب خاک گلدان

جهت بدست آوردن ترکیب مناسب خاک گلدان می توان از ترکیب کود های طبیعی بعنوان منابع مغذی طولانی مدت، پایدار و سازگار با محیط زیست استفاده نمود. این ترکیب می تواند شامل مواد زیر باشد:
وعده غذایی یونجه، پودر استخوان، کنجاله پنبه دانه، کنجاله خرچنگ، پودر ماهی، کود های خشک و سنگ فسفات.
خاک گیاه بایستی متناسب با نوع گیاه باشد. همچنین بایستی دارای شرایط خاص و منطبق با نوع گیاه بوده و از نظر تامین مواد مغذی و نگهداری رطوبت در خود مناسب باشد. بایستی از خاکی استفاده شود که ریشه گیاه را تقویت کند.

خاک گلدان کاکتوس

در انتخاب خاک گلدان کاکتوس باید دقت شود که زهکشی عالی و مناسب بسیار مهمتر از مواد گلدان است. خاک این گیاه بایستی متخلخل و منفذ دار باشد و به راحتی در بالای لایه عمیقی از شن پخش شود. همگامی که به خاک اشاره داریم، منظور سه نوع از خاک سنگین، ارگانیک و سبک می باشد.
• خاک سنگین
خاک سنگین ساخته شده از خاک خوب باغ، خاک رس یا این خاک به همراه حدود یک سوم از هوموس مورد استفاده در آن می باشد. هنگامی که نیاز به خاک با زهکشی خوب داریم، بایستی از یک سوم شن و ماسه های شسته شده در آن استفاده شود.
• خاک آلی (ارگانیک)
خاک ارگانیک خاکی است که از هوموس غنی باشد. هوموس حاوی برگ های تجزیه شده یا برخی مواد ارگانیک دیگر می باشد که به آن کود برگ نیز گفته می شود.
• خاک سبک
خاک سبک حاوی مواد با بافت سبک و زهکشی عالی است که بخوبی می تواند رطوبت را در خود نگه داشته و هرگز خیس نمی شود.

خاک گلدان آلوئه ورا

آلوئه ورا دارای برگ هایی است که از مرکز آن به سمت بیرون می رویند. خاک گلدان آلوئه ورا مشابه با خاک کاکتوس یا خاک شنی می باشد که از نظر ساختار شل بوده و زهکشی بالایی دارد. این خاک این گیاه همچنین نیازمند کود های مخصوص گیاهان آپارتمانی می باشد.
کاشت آلوئه ورا : کاشت این گیاه بایستی در ظروف عریض یا گلدانی که زهکشی آن خوب باشد، انجام شود و همچنین بایستی دور از نور مستقیم خورشید یا نور های مصنوعی باشد.
مراقبت : آلوئه ورا نیاز به کود دهی ندارد. در صورتی که خاک آن بیش از حد قلیایی باشد، رشد آن کاهش می یابد که با اضافه کردن کمی گوگرد اصلاح خواهد شد.
مخلوط تجاری : مهمترین ویژگی برای خاک آلوئه ورا زهکشی خوب خاک و ذخیره نکردن آب اضافی است زیرا موجب پوسیدگی ریشه آن خواهد شد. مخلوط خاک آلوئه ورا شامل خزه خشک شده و شن و ماسه است همچنین گاهی ممکن است حاوی مواد آلی دیگر مانند کمپوست باشد.
نیاز های اساسی : ساده ترین وسیله برای تولید خاک مخلوط گلدان آن ترکیب مساوری از خاک گلدان استاندارد و شن و ماسه است.
دستور : دو قسمت از ماسه شسته شده، یک قسمت کود کشاورزی یا کمپوست و یک قسمت تکه های برگ، پوست درخت یا دیگر مواد آلی خرد شده را برای مخلوط خاک آلوئه ورا استفاده کنید. برای اطمینان از تامین متوالی مواد مغذی آن، کود دهی را بصورت منظم انجام دهید و همچنین گلدان آن را سالانه یا دوسال یکبار تعویض نمایید.

محصولات کود

twst