با مهار سیل می توانستیم ذخیره آب کشور را کاملا تامین کنیم

با مهار سیل می توانستیم ذخیره آب کشور؛ مدیر کل سیل و ذخیره آب و جنگلداری گفت: برای افزایش سطح آب های زیرزمینی و کاهش خطر ابتلا به سیل، لازم است که کاهش آب در 125 میلیون هکتار زمین در کشورانجام گیرد، که 27 میلیون هکتار از گذشته به امروز انجام شده است.ابوالقاسم حسین پور، مدیر بخش سیلاب و حوضه کشور، در مصاحبه ای با خبرنگار اقتصادی گفت: “یکی از دلایل سیل اخیر در کشور، افزایش باران های سنگین بیش از 100 میلیمتر در عرض 24 ساعت، اما در پیشرفت های اخیر در استان گلستان و غرب مازندران بیش از 300 میلیمتر است.
وی افزود: “درست است که حجم بارش در اتمسفر کاهش یافته است و دوره های خشک آورده شده است، اما به دلیل شدت بارندگی و افزایش بارندگی، یکی از دلایل اصلی جریان اخیر و سیل میباشد. وی گفت: “اگر این اصل را بپذیریم، تمام برنامه های توسعه کشور باید بر اساس فرسایش باشد”.

مهار سیل ، ذخیر آب ، تامین آب کشور

صرفه جویی در آب

او گفت، “ما معتقدیم سیل باید از ابتدای منطقه و حوضه اداره شود، گفت که توسعه فعالیت های ذخیره آب در جلوگیری از سیل ها موثر است. ماهیت اقدامات ذخیره آب در طبیعت پیشگیرانه است و می تواند به عنوان یک تهدید سیل را به عنوان فرصتی برای مقابله با کمبود آب و خشکسالی مورد استفاده قراردهد.
حسین پور بیان کرد که با سفره های زیر زمینی می توان آب را به زمین نفوذ داد و در زمین ذخیره کرد، نه تنها کاهش شدت سیل، بلکه افزایش حجم آب های زیرزمینی و منابع آب را نیز در بر دارد.
در قسمت دیگری از سخنرانی او، وی اظهار داشت: “سال گذشته یک سال طولانی کار برای حوزه های آبخیز و آبخوان بود، و بیش از ۶۰۰ نقطه و بیش از ۱میلیون هکتار در ذخیره آب بود. اما طیف وسیعی از حوزه های آبخیز کشور، سرمایه گذاری بیشتر را در نظر داشت.
ابوالقاسم حسین پور گفت: 125 میلیون هکتار از حوزه های آبریز در کشور که نیاز به اجرای عملیات دارد.

اصول ۳ گانه برای جلوگیری از آسیب های سیل

حسین پور گفت: “اگر یکی از موثرترین راه ها برای جلوگیری از آلودگی آب یکی از سه اصل محدودیت سیل، پیروی از اصول آبیاری و مدیریت آبریز، مدیریت سیل در ساخت و ساز، مدیریت ذخیره آب و آبخوان در کشور، و همچنین افزایش آگاهی مردم از سیل، چنین آسیبی را در آینده نمی بیند.

گندم در بازار جهانی گرانتر شده است

به علت افزایش کود های مختلف مثل کود اور ، کود کامل ( کود 2020 یا کود NPK ) قیمت گندم در روز سه شنبه به بالاترین میزان در ماه گذشته افزایش یافت. رویترز به این نکته اشاره کرده است که در مناطق تولید گندم آمریکای شمالی، آب و هوای ناگوار وجود دارد که سبب ترس از احیای کاشت می شود.
معاملات آتی گندم در بازار شیکاگو 0.5 درصدافزایش پیدا کرد و 4.71 دلار در هر بوشل افزایش صورت گرفت. قیمت گندم در روز دو شنبه 0.7 درصد افزایش یافت. بوشل واحد اندازه گیری غلات و حدود سی و پنج لیتر است.قیمت سویا کمی تغییر کرده است و در هر بوشل 9.06 دلار فروخته شد.
قیمت دانه های ذرت در هر بوشل به میزان 0.1 درصد به 3.79 دلار کاهش یافته است درحالی که پیش از آن 0.4 درصد افزایش یافته بود.برف در اکثر نقاط داکوتای شمالی، بزرگترین کشور تولید گندم را پوشش می دهد که به معنی تنبلی در محصولات بهار و نگرانی های مربوط به تولید این محصول می باشد.
ناحیه کشاورزی آمریکا هنوز تحت تاثیر طوفان موسمی در هفته گذشته و سیل ناشی از آن است. روز دوشنبه وزارت کشاورزی ایالات متحده اعلام کرد که 340،398 تن صادرات گندم خواهیم داشت. پیش بینی کل صادرات دانه ذرت ۹۹۵٫۹۹۷ تن بود در حالیکه صادرات سویا به ۸۵۷٫۹۷۰ تن تخمین زده شد.

یک دیدگاه ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *