گیاه تمر هندی چیست؟

کاشت تمر هندی جزو گیاهان کم دردسر از لحاظ پرورش می باشد. تمر هندی میوه‌ای است که در آب و هوای گرمسیری رشد می‌کند که جزو گروه گیاهان مقاوم به گرما قرار میگیرد و از درخت تمرهندی که بومی آفریقا است به دست می‌آید. تمر هندی در غلاف‌های کوچک پر از پالپ رشد می‌کند و زمانی که رسیدند، غلاف‌ها یک قوام خمیری ترش ایجاد می‌کنند که سپس برداشت می‌شود. از آن در طیف وسیعی از غذاها، به ویژه در کشورهای آسیایی و کارائیب استفاده می شود. تمر هندی درختی از چوب سخت است که منشا آن آفریقاست و احتمالاً توسط بازرگانان عرب به شبه قاره هند آورده شده است. نام بیولوژیکی آن Tamarindus indica است. ریشه واژه تمر هندی که از عربی آمده است عبارت است از: تمار به معنی خرما و هندی به معنای هندی.

کاشت تمر هندی گیاه تمر هندی چیست؟

جدول ارزش غذایی گیاه تمرهندی

انرژی

پروتیئن

کربوهیدرات

چربی

۲۸۷ کالری۳.۴ گرم۷۵ گرم۰.۷ گرم

سایر مواد غذایی و معدنی

سدیم

پتاسیم

شکر

فیبر

۳۴ میلی گرم۷۵۴ میلی گرم۴۶.۶ گرم۶.۱ گرم

نحوه پرورش درخت تمرهندی

در این مقاله کامل با نحوه پرورش درخت تمر هندی آشنا شوید. کاشت تمر هندی آسان است، این گیاه کم مراقبت است و نیازهای کمی دارد. درخت تمرهندی بومی آفریقا است و مانند یک گیاه وحشی در شبه قاره هند می روید. همچنین در سراسر آسیای جنوب شرقی، آمریکای جنوبی و مناطق گرمسیری استرالیا و آمریکای شمالی رشد می کند.

تمر هندی درختی است کند رشد. می تواند به ارتفاع 25 متر و محیط 7 متر برسد، عمر بسیار طولانی دارد، در واقع می تواند بیش از 300 سال زنده بماند. برگ‌های تمر هندی همیشه سبز مانند پینه‌ای به طول 15 سانتی‌متر است که از 10 تا 12 جفت برگچه تشکیل شده است. برگ های آن تا حدودی شبیه برگ های اقاقیا است.

گلهای تمر هندی در گل آذین دسته بندی می شوند و دارای پنج گلبرگ زرد با رگه های قرمز هستند. گرده افشانی گلها حشره دوست (گرده افشانی توسط حشرات) است. میوه های تمر هندی حبوبات هستند. کمی خمیده به طول 10 تا 15 سانتی متر و رنگ قهوه ای دارند. دانه های آن، 4 تا 12 عدد در هر غلاف، 34 درصد از حبوبات را تشکیل می دهد و در پالپ زرد یا قهوه ای رنگ قرار می گیرد که طعم بسیار ترش و شیرین اما مطبوع دارد و بیشتر میوه را نشان می دهد.

تکثیر تمرهندی

کاشت تمر هندی از طریق بذر، پیوند، قلمه و لایه‌بندی هوا تکثیر می‌شود. دانه ها برای چندین ماه زنده هستند

رشد درخت تمرهندی از بذر

بذر تمر هندی را یک شب در آب گرم خیس کنید تا جوانه زنی تسریع شود. بذرها را به عمق 1/2 اینچ در مخلوط اولیه بذر با کیفیت خوب بکارید. جوانه زنی در عرض یک یا دو هفته پس از کاشت تمر هندی اتفاق می افتد. گیاهان رشد یافته از بذر قبل از 6 تا 7 سال پس از جوانه زنی به تولید نمی رسند. پس بهتر است تمر هندی را از قلمه پرورش دهید یا اگر می خواهید سریعاً نتیجه بگیرید، گیاهی را از نهالستان بخرید.

نحوه پرورش درخت تمرهندی، تکثیر رشد درخت تمرهندی از بذر

روش کاشت تمرهندی

برای کاشت تمر هندی سوراخی به اندازه دو برابر سایز ریشه گیاه حفر کنید. گیاه را به آرامی از گلدان خارج کنید و ریشه های مرده یا آسیب دیده را ببرید. توپ ریشه را در سوراخ فرو کنید و خاک اطراف ریشه را پر کنید تا تنه درخت بالاتر از خط خاک بماند. خاک را سفت کنید و گیاه را کاملا آبیاری کنید. کاشت تمر هندی نه تنها در شبه قاره هند، بلکه در آمریکای لاتین، به ویژه مکزیک، و در آفریقا و آسیای جنوب شرقی نیز انجام می شود این گیاه در آب و هوای گرمسیری رایج است.کاربردهای تمر هندی از پخت و پز گرفته تا دارو و نظافت را شامل می شود.گیاه تمر هندی غلاف‌های قهوه‌ای حاوی دانه‌های درشت و پالپ خوشمزه تولید می‌کند. غلاف تمر هندی لوبیاهای منحنی شکل نامنظم و تا حدودی شبیه خرنوب هستند. هنگامی که میوه بالغ نمی شود، پالپ آن سبز و دانه ها سفید می شوند. همانطور که غلاف تمر هندی بالغ می شود، پالپ قهوه ای می شود، گاهی اوقات با لمس قرمز، و قوام بیشتری می چسبد. تفاله آن پرمصرف ترین محصول درخت تمر هندی به ویژه برای پخت و پز است. از برگ ها نیز گاهی در غذاهای هندی استفاده می شود، در حالی که می توان از دانه های آن روغن استخراج کرد.

تمرهندی تک لپه ای است یا دو لپه ای؟

سوال فنی دیگری که ممکن است در مورد آن بپرسید این است که آیا تمر هندی یک لپه ای است یا دو لپه ای. تمر هندی دو لپه ای است، زیرا مانند بیشتر حبوبات دارای 2 برگ بذر جنینی است. برای پرورش دهندگان تجاری، تراکم کاشت به دلیل شاخ و برگ توسعه یافته و نیاز درخت تمر هندی زیاد است، فاصله باید در حدود 5 تا 15 متر باشد، بسته به رقم بیشتر.

منطقه رشد درخت تمرهندی

تمر هندی آب و هوای گرمسیری و نیمه گرمسیری، خشک و بادخیز را ترجیح می دهد. حتی می تواند با آب و هوای معتدل گرم وفق دهد، اما در آنجا چندان سازنده نخواهد بود. گیاهان جوان نمی توانند سرما را تحمل کنند، در حالی که گیاهان بالغ فقط تا 28 درجه فارنهایت در برابر دما مقاوم هستند. بهترین موقعیت کاشت در آفتاب کامل است. درخت تمر هندی برای گلدهی، میوه دهی و رشد میوه به آسمان صاف و روزهای خشک تر نیاز دارد.

رشد تمرهندی در آب و هوای سرد

تمرهندی درختی استوایی است، زمستان معتدلی را تحمل می کند، اما کاشت تمر هندی در خارج از خانه در آب و هوای سردتر قطعا ایده بدی است. اگر می خواهید آن را پرورش دهید، درخت تمر هندی را در گلدان بکارید و در زمستان در داخل خانه یا گلخانه نگهداری کنید. شما همچنین می توانید یک بونسای زیبا از درخت تمر هندی درست کنید.

منطقه رشد درخت تمرهندی، عوامل رشد درختان آفات و بیماری های تمرهندی

عوامل رشد درختان تمر هندی

آفتاب

تمرهندی عاشق آفتاب کامل و گرما است.

خاک مناسب

تمرهندی خاک لومی عمیق را ترجیح می دهد. در نوع خاک خنثی، شن، رسی و حتی شور رشد می کند. خاک باید به خوبی زهکشی شود. برای پرورش تمر هندی نیازی نیست به سطح pH خاک اهمیت دهید. در سطح pH حدود 4.5 تا 9 رشد می کند.

روش آبیاری

زمانی که اولین اینچ خاک خشک شد، نهال ها را عمیقاً آبیاری کنید. درختان تمر هندی پس از استقرار نیازی به آبیاری ندارند و می توانند دوره های خشکسالی شدید را بدون تأثیرات نامطلوب تحمل کنند.

نحوه کود دهی

گیاه تمر هندی را طبق دستور سازنده با کود آلی تغذیه کنید. درختان جوان را با کود کامل 6 – 6 – 3 (N – P – K) کود هر 2 تا 3 ماه در طول فصل کود دهید. درختان بالغ نیازی به کود ندارند، اما می توان آنها را گهگاه با کود 8-3-9 کود داد تا تقویت شود.

(استفاده از کمپوست و کود دامی نیز باید انجام شود تا نیاز به کود کاهش یابد.)

مراقبت از درخت تمر هندی

مالچ پاشی

در ابتدای هر بهار یک لایه مالچ به ضخامت 4 یا 5 اینچ در اطراف درخت تمر هندی پخش کنید. این به محافظت از ریشه های درخت کمک می کند، از علف های هرز جلوگیری می کند و خاک را مرطوب نگه می دارد و اثرات یک کف جنگلی طبیعی را تقلید می کند.

هرس کردن

درخت تمر هندی خود را به طور مرتب هرس کنید تا رشد آن را کنترل کرده و شکل آن را حفظ کنید. چوب های مرده و آسیب دیده را از گیاه جدا کنید.

آفات و بیماری ها

درخت تمرهندی نسبت به آفاتی مانند فلس، حشرات آردآلود، شته ها و میوه خواران حساس است. در بیماری ها تحت تأثیر پوسیدگی ریشه، کپک دوده ای و لکه برگی قرار می گیرد.

تمر هندی و خواص آن برای انسان

تمر هندی در واقع یک غذای عالی و سرشار از مواد مغذی است. این گیاه سرشار از مواد مغذی گیاهی است که آنتی اکسیدان های قوی هستند و سیستم ایمنی بدن را تقویت می کنند. همچنین سرشار از پلی فنول ها و فلاونوئیدها است که باعث کاهش کلسترول LDL می شود و می تواند به کاهش فشار خون کمک کند.

سوالات رایج در مورد تمر هندی

آیا تمر هندی یک میوه است؟ آیا تمر هندی اسیدی است؟ و چرا تمر هندی ترش است؟تمرهندی یک میوه است؟ یا تمرهندی ادویه است؟ یا شاید آجیل یا حبوبات؟

آیا تمر هندی حبوبات است؟

بله تمر هندی حبوبات است. خب بهتره بدانید بادام زمینی هم حبوبات است! به طور دقیق تر، درخت تمر هندی بخشی از خانواده گیاهان لگومینوس است. غلاف درخت تمر هندی حبوبات است و در زمان بلوغ به طور طبیعی باز نمی شود.

همانطور که گفتیم تمر هندی یک حبوبات است و بادام زمینی نیز همینطور است، بنابراین اگر به بادام زمینی حساسیت دارید ممکن است به تمر هندی نیز حساسیت داشته باشید.

آیا تمر هندی یک میوه است؟

خوب، از نظر فنی هم می توان گفت که تمر هندی یک میوه است. یا بهتر است غلاف درخت تمر هندی از میوه های آن است که حبوبات هستند. فقط میوه را به عنوان هر محصول خوراکی حاوی دانه های درخت در نظر بگیرید. تمرهندی یک میوه است، اما یک میوه حبوبات.

آیا تمر هندی ادویه است؟

تمر هندی را می توان یک ادویه نیز دانست. در واقع، در فرهنگ لغت آنلاین کمبریج، ادویه «ماده‌ای است که از یک گیاه ساخته می‌شود و برای دادن طعم خاصی به غذا استفاده می‌شود». بنابراین تمر هندی نوعی حبوبات است که به عنوان ادویه استفاده می شود. ادویه ای است که از حبوبات تهیه می شود. تمر هندی یک ادویه ترش است که در ادامه خواهیم دید چرا تمر هندی ترش است.

آیا تمر هندی آجیل است؟

با وجود شباهت تمر هندی به آجیل، مانند بادام زمینی، تمر هندی یک درخت آجیل واقعی نیست، بلکه یک درخت حبوبات است. بنابراین، نه، تمر هندی از نظر فنی اجیل نمیباشد.

تمر هندی اسیدی است یا قلیایی؟

تمر هندی اسیدی است، اما فقط اسیدی ضعیف است. ماهیت اسیدی آن به دلیل محتوای اسید (دی هیدروکسی بوتاندیوئیک اسید) است. اکنون می دانیم که تمر هندی، به طور دقیق، یک حبوبات است، بلکه یک میوه و یک ادویه نیز هست. بیایید ببینیم از چه اشکالی از تمر هندی می توانیم استفاده کنیم و چرا تمر هندی ترش است.

تمرهندی می تواند به اشکال مختلفی وجود داشته باشد:

  1. غلاف: می توانید غلاف خام تمر هندی را در بسیاری از کشورهای آسیایی و آمریکای لاتین یا در فروشگاه های مواد غذایی آسیایی در سراسر جهان خریداری کنید. اینها غلاف های فرآوری نشده گیاه تمر هندی هستند که باید باز شوند تا تفاله آن بدست آید.
  2. بلوک: دانه ها و پوسته آن برداشته شده و پالپ فشرده می شود. استفاده از آن سریعتر است زیرا خمیر خالص است.
  3. کنسانتره: این تفاله غلاف تمر هندی است که جوشانده شده و در آب کم می شود، اغلب با مواد نگهدارنده. آنها همچنین ممکن است حاوی رنگ و شیرین کننده باشند. این اساساً یک محصول فرآوری شده است.
  4. شربت تمر هندی: فقط برای شیرینی ها و نوشیدنی ها استفاده می شود که اغلب فرآوری شده است.
  5. روغن تمر هندی: استخراج شده از دانه تمر هندی خواص زیادی دارد.
  6. برگ تمر هندی: مخصوصاً برای طعم دادن به غذاها استفاده می شود.

بعد از اینکه ما اطلاعات زیادی در مورد تمر هندی و اشکال آن به شما دادیم، اکنون ممکن است تعجب کنید که تمر هندی چه طعمی دارد و چرا تمر هندی ترش است، پس بیایید آن را کشف کنیم!

مردم تمر هندی را ترش توصیف می کنند، اما چیزهای بیشتری در آن وجود دارد. با هم می تواند ترش، شیرین و تند باشد!

طعم تمر هندی شیرین است یا ترش؟

طعم تمر هندی می تواند شیرین و ترش یا فقط ترش باشد. در واقع تفاله تمر هندی جوان به معنای بالغ نشده، فوق العاده ترش است و اصلا شیرین نیست. همانطور که غلاف بالغ می شود، پالپ شیرین تر می شود و همچنان طعم ترش را حفظ می کند. بسته به میزان شیرینی و ترشی مورد نیاز، غلاف ها را می توان در مراحل مختلف چید.

تفاله تمرهندی به طور کلی می تواند به صورت ترش، در جوانی، یا شیرین و ترش، در زمان بلوغ تعریف شود. به زودی خواهیم دید که چرا تمر هندی ترش است.

تفاوت تمر هندی شیرین و تمر هندی ترش

گیاه تمبرهندی tamarind تفاوت بین تمر هندی شیرین و تمر هندی ترش در پختگی غلاف تمر هندی است. تمر هندی جوان است، تمر هندی شیرین بالغ است. با این حال، حتی تمر هندی طعم ترش مشخصی دارد، بیشتر ترش و شیرین است تا شیرین.

اگر روی بسته‌ای از غلاف تمر هندی برچسب شیرین گذاشته شود، به این معنی است که بالغ است، بنابراین شیرین و ترش است، یا اینکه نوعی تمر هندی خاص است، همچنین کمی ترش اما بسیار شیرین‌تر از معمولی بهتره بگیم ملس است.

چرا تمر هندی ترش است؟

اسید تارتاریک، یک آنتی اکسیدان، دلیل ترش بودن تمر هندی است. اسید تارتاریک در انگور و موز نیز وجود دارد، اما در مرکبات وجود ندارد. به همین دلیل ترشی تمر هندی با ترشی لیمو و لیمو ترش متفاوت است، به تلخی آنها نیست. عواملی که در مورد اینکه چرا تمر هندی ترش است باید در نظر گرفت:

تفاله تمر هندی نابالغ (از غلاف جوان) ترش تر از تمرهندی بالغ است. تفاله غلاف های خشک ترش تر از غلاف های تازه است. از آنجایی که بیشتر ما تفاله غلاف های خشک را می خوریم، نمی دانیم که تمر هندی تازه چیده شده ترشی کمتری دارد. ترش بودن تمر هندی به همین دلیل است!

چرا تمر هندی شیرین است؟

بعد از اینکه چرا تمر هندی ترش است، بیایید ببینیم چرا تمر هندی شیرین است. تمر هندی فقط زمانی شیرین است که رسیده باشد. در واقع، با بالغ شدن غلاف، قندهای طبیعی تولید می کند که بسیار شبیه به قندهای میوه تازه است، نه قندهای افزوده شده.

عواملی که در مورد اینکه چرا تمر هندی شیرین است باید در نظر گرفت:

نوع خاصی از تمر هندی از منطقه پتچابون تایلند می آید که بسیار شیرین تر از بقیه است.

برخی از محصولات تمر هندی فرآوری شده حاوی قندهای اضافه شده هستند، به همین دلیل بسیار شیرین هستند!

چرا تمر هندی تند است؟

تمر هندی تند است زیرا میوه آن طعم بسیار قوی دارد و ترشی آن بیشتر می شود. اما تمر هندی گرم نیست، به صورت میوه ای تند است نه گرم.

چرا تمرهندی برای تمیز کردن ظروف مسی استفاده می شود؟

بله، چیزی که شنیدید درست است! تمرهندی برای تمیز کردن ظروف مسی استفاده می شود! در بسیاری از کشورهای بودایی از تفاله تمرهندی برای تمیز کردن مجسمه ها و ظروف استفاده می شود.در واقع، مس زمانی که با دی اکسید کربن مواجه می شود می تواند تغییر رنگ دهد. اسید تارتاریک موجود در تمر هندی (اسیدی که در مورد چرا ترش بودن تمر هندی در مورد آن صحبت کردیم) پوشش رنگ را از بین می برد و باعث می شود مس به رنگ اصلی خود بازگردد.

اساساً از تمر هندی برای تمیز کردن ظروف مسی استفاده می شود زیرا اسید تارتاریک لکه ها را از بین می برد. می توانید از تمر هندی فشرده شده مستقیماً روی ظرف مسی استفاده کنید یا مقداری آب و نمک به آن اضافه کنید.

1 پاسخ به کاشت تمر هندی و آشنایی با خواص و پرورش
  1. You said it very well.!


[بالا]

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

twst