چگونه از گیاه بامبو نگهداری کنیم؟

گیاه بامبو در دسته گیاهان پرطرفدار است که به دلیل شرایط نگهداری آسان و پرورش آن مورد استقبال قرار می گیرد. بامبو به نام های دراسینای روبانی و گیاه نواری یا روبانی و یا خیزران خوش قدم، خوش یمن نیز مشهور است. بامبو بخاطر شباهت بسیار زیادی که به خیزران دارد به این نام خوانده می شود و در اصل دراسینا نام دارد که بومی مناطق کمرون و مناطق استوایی آفریقا به حساب می آید. در صورتی که مراقبت از گیاه به درستی انجام شود ارتفاع گیاه به یک متر هم می رسد و چندین سال عمر خواهد کرد.

گیاه بامبو و بهترین روش نگهداری آن در منزل

نکات طلایی خرید ،مراقبت و نگهداری از گیاه بامبو

برای خرید گیاه بامبو بهتر است گیاهانی انتخاب شود که دارای ساقه و برگ های سبز و شاداب است و اگر در برگ ها ساقه قسمت های سفید رنگ مشاهده می شود از خرید ان ها پرهیز شود. اگر گیاهی بوی بد می دهد از خرید ان جلوگیری شود زیرا بوی بد گیاه نشان دهنده بیماری و پوسیدگی است. به رنگ ساقه گیاه بامبو که در آب نگهداری می شود توجه کنید و اگر رنگ آن قهوه ای است گیاه دچار پوسیدگی شده است. به ریشه ها توجه شود و گیاهی خریداری شود که ریشه داشته باشد.

انداختن قند در آب بامبو

برای نگهداری این گیاه باید به زمان تعویض آب و شست و شو ساقه ها توجه شود و اگر در برخی نقاط لکه های قهوه ای دیده می شود به وسیله جسم تیزی به شکل مورب به ان برش زنید زیرا رنگ قهوه ای نشان دهنده انسداد آوندها توسط املاح آب و مرگ گیاه است. بهترین محل برای نگهداری گیاه بامبو در نزدیکی پنجره و روشن به دور از نور مستقیم افتاب است حتی اگر در مکانی که نور نباشد می توان ان را نگهداری کرد به شرط آنکه هفته ای یکبار به نور غیر مستقیم دسترسی داشته باشد.

اگر جوانه های سر ساقه گیاه یعنی در قسمت حلقوی گیاه اندازه ان ها بیشتر از ده بند شده است باید ان ها را برید و برای تکثیر از ان ها استفاده کرد. اگر این قسمت بریده نشود از زیبایی گیاه کاشته می شود و به مرور زمان حالت حلقوی خود را از دست می دهد و حالت صاف را به خود می گیرد.

نگهداری گیاه بامبو در گلدان و خاک

بهترین گلدان برای گیاه بامبو گلدانی با دهانه حدود پنج سانتی متر باشد و قطر ان متناسب با اندازه ساقه ها باشد. از آب بدون کلر برای نگهداری بامبو استفاده شود و برای زیبایی گلدان می توان از پوکه های صنعتی استفاده کرد. پوکه های لیکا به دلیل پخت در درجه حرارت بالا از هر گونه افت و بیماری مبرا هستند و بخاطر تخلخل زیاد می تواند رطوبت را در اطراف ریشه ها حفظ کنند.

تقویت گیاه بامبو

در صورت مشاهده کردن لکه های زرد رنگ در ساقه از کود دادن به گیاه جلوگیری کرده زیرا نشان دهنده کود دهی زیاد گیاه است و باید آب گلدان تعویض شود و پوکه ها را از آب جدا کنید. بعد از خارج کردن گیاه از گلدان، ان را کاملا شسته ریشه گیاه را نیز با فشار ملایم آب بشویید و سپس ان را درون گلدان قرار دهید تا تمام مواد شیمیایی و کود اضافی از اطراف ریشه شسته شود.

یک دیدگاه برای گیاه بامبو و بهترین روش نگهداری آن در منزل
  1. چه کودی برای رشد سریع بامبو استفاده کنم؟


[رفتن به بالا]

یک دیدگاه ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *