حد بحرانی آهن و تاثیر انواع کود آهن

میزان آهن موجود در پوسته زمین حدود پنج درصد می باشد این ماده در همه خاک های جهان وجود دارد. ضرورت وجود عنصر آهن برای پایداری گیاهان در سال 1860 توسط دو دانشمند به نام های کنوپ و وانساچس اثبات شده است. مقدار آهن موجود و به شکل محلول در خاک نسبت به کل آهن در پوسته زمین مقدار بسیار اندکی است.
*میانگین وزن آهن در پوسته زمین 3.8درصد * مقدار آهن کل 1.7 تا 4.8 درصد * مقدار مورد نیاز برای خاک های طبیعی حدود 0.5 تا 5درصد
مقدار جذب گیاهان از آهن بسیار کم است و سطح بحرانی آن حدود 5mlg/kg است و بررسی که توسط دو محقق دیگر( لیندسی و نورول) صورت گرفته مقدار آن را 2.5 تا4.5 mlg/kg گزارش کرده اند. کود آهن جز عناصر کم مصرف گیاهان و در واکنش های بیوشیمیایی دخیلی است و برای رشد طبیعی گیاهان ضروری است بنابراین کمبود آهن باعث استفاده از کود آهن می گردد.

تاثیر انواع کود آهن

تاثیر انواع کود آهن

تاثیر انواع کود آهن بر خاک های کشاورزی ایران

پهنه ایران بیشتر شامل خاک های آهکی می باشد و از انواع کود آهن مورد استفاده و پرمصرف در خاک های آهکی، کود های آهن با ترکیبات شیمیایی EDDHA- Fe ,DTPA-Fe یا همان سکوسترین آهن -138 می باشد که در مورد ترکیب شیمیایی و اثرات زیست محیطی آن در مطالب قبلی به آن پرداخته شده است. کود آهن های اشاره شده به شکل مصرف خاک را دارند و در آبیاری های تحت فشار در محصولات کشاورزی که به حالت شیاری آبیاری می گردد مورد مصرف دارد و گیاهان به این روش آبیاری توصیه می شود و میزان اثرگذاری آن به شکل محلول پاشی بسیار کم است علت آن هم به دلیل این است که این نوع کود های آهن در اثر مواجه با نور تجزیه گشته و اثر خود را از دست می دهد. از انواع دیگر کود آهن می توان به کلات های آهن به ترکیب EDTA- Fe و به نام فتریلون معروف هستند نام برد. این نوع از کود آهن دارای مقدار 6درصد آهن است و جهت خاک های اسیدی مناسب است و به شکل محلول پاشی و اسپری استفاده می شود.

محصول پیشنهادی ما :

 

کود آهن بیولوژیک

2 دیدگاه برای حد بحرانی کمبود آهن
  1. میزان مصرف آب بعد از استفاده کود آهن مثل کودهای شیمیایی اوره بالاست یا نه؟


[رفتن به بالا]

یک دیدگاه ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *