ضرورت استفاده از کود پسته پتاسیم

متاسفانه استفاده از کود پسته پتاسیم که یکی از مهم ترین انواع کودهای پسته برای گیاه می باشد، در بسیاری از نقاط جهان نادیده گرفته میشود. برخی تصور می کنند که خاک منطقه و حاصلخیزی آن ظرفیت های لازم را برای تامین نیازهای پتاسیم گیاه را دارند. همین تصور در زمین های درختان پسته کالیفرنیا سبب شد تا استفاده از انواع کود های پسته پتاسیم نادیده گرفته شود و نهایتا کمبود شدید کود پسته پتاسیم درختان را تحت تاثیر خود قرار دهد. همین مسئله ضرورت استفاده از کود پسته پتاسیم را بیش از پیش می کند.

دلیل استفاده از کود پسته پتاسیم 

آزمایش های زیادی با مقادیر مختلف عنصر پتاسیم برای درختان پسته انجام شد تا ضرورت استفاده از کود پسته پتاسیم برای درخت مشخص شود.

ضرورت استفاده از کود پسته پتاسیم

ضرورت استفاده از کود پسته پتاسیم

مقدار جذب ناچیز پتاسیم از خاک
درخت پسته بسیار پویا است و نوسانات زیادی را در طول عمر خود تجربه می کند. این درخت به همان اندازه ای که به به کود پسته پتاسیم نیاز دارد، توانایی جذب پتاسیم را دارد و در آزمایش های صورت گرفته مشخص شد که توانایی جذب کود پسته پتاسیم از خاک برای این گیاه بسیار ناچیز است. غلظت پتاسیم در برگ های درخت پسته در فصل بهار به زیر یک درصد می رسد و این مقدار در فصل تابستان و با افزایش گرمی هوا و نزدیک شدن به میوه دهی پسته، افزایش می یابد.
تغذیه ناقص گیاه
نیاز گیاه برای رشد با استفاده از کود پسته پتاسیم آن قدر حیاتی و ضروری است که در آزمایش های صورت گرفته تفاوت گیاهان تیمار شده با استفاده از کودهای پسته پتاسیم مصنوعی و گیاهان معمول که در آن ها از پتاسیم استفاده نشده است بسیار فاحش بوده است.
لزوم انتقال پتاسیم به بخش های پایینی
از دلایل دیگر ضرورت استفاده از کود پسته پتاسیم، لزوم انتقال این عنصر به استخرهای پتاسیم پایین گیاه جهت غذاسازی و فوتوسنتز می باشد.

محصول پیشنهادی ما :

کود آهن مخصوص پسته کود مخصوص پسته (RNA P1)

کود آهن مخصوص پسته کود مخصوص پسته (RNA P1)

یک دیدگاه ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *