کمبود آهن و دسته بندی نیاز گیاهان به کود آهن

عنصر آهن در بدنه اصلی کلروفیل و ساختار آن وجود ندارد ولی در سنتز آن نقش اصلی ایفا می کند و همین طور نقش اساسی در ساختار و عملکرد کروپلاست دارد که در رشد حیاتی و فرآیند های توسعه گیاه مثل : سنتزکلروفیل و انتقال الکترون در میتوکندری و چرخه فتو سنتز دخیل است. عناصر آهن در ساختار لگ همو گلوبین، سیتو کروم اسیداز و سیتو کروم وجود دارد. عنصر آهن به شکل کانی های گوناگون همچون هماتیت، مگنتیت و … در طبیعت وجود دارد و همیشه به عنوان یکی از عناصر اصلی در خاک وجود دارد. آهن به شکل های Fe+3,Fe+2 و همین طور کلات آهن جذب گیاهان می شود. مقدار غلظت مناسب آهن در گیاهان بالای 4.5 درصد می باشد و پایین تر از این مقدار نشان دهنده کمبود آهن است و باید به گیاه جهت تیمار کود آهن تزریق گردد.

نیاز گیاهان به کود آهن

نیاز گیاهان به کود آهن

گیاهان نسبت به کمبود آهن در خاک حساسیت دارند و هرگونه گیاهی به شکلی حساسیت خود را بروز می دهد. گیاهان را بر حسب مقدار درجه تاثیر گذاری از کمبود آهن می توان به دو دسته گیاهان مقاوم به کمبود آهن و گیاهان حساس به کمبود آهن تقسیم بندی می کنند گیاهانی که دارای مقاومت به کمبود آهن هستند با عملکرد خود یعنی با دفع کردن H+ خاک محیط پیرامون ریشه را اسیدی می کنند و همین عمل باعث حلالیت و جذب آهن می گردد. اما دسته دوم نیازمند استفاده از کود آهن می باشند تا کمبود عنصر آهن را در بدنه خود رفع نمایند.

مصرف کود آهن به شکل های گوناگون
مصرف کود آهن هم به شکل مایع و هم صورت پودری موجود است و می توان کود آهن را به شکل محلول پاشی بر روی گیاهان و اسپری کردن و همین طور تزریق بر روی تنه درختان انجام داد و جهت مصرف کود آهن در خاک بهترین نمونه استفاده از کود آهن کلاته شده است که این نوع کود ها دارای یک ساختار کلات کننده آهن دارند که مقدار آهن را در خود نگه می دارد.

محصول پیشنهادی ما :

 

کود آهن بیولوژیک

یک دیدگاه ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *