ترکیبات اصلی هیومیک اسید

مواد هیومیکی مهم ترین عناصر سازنده در سنگ ها، زغال سنگ، دریاچه ها و عارضه های زمین شناسی مختلف می باشند. از همه مهم تر از مواد هیومیک برای ساخت خاک استفاده میشود. رنگ قهوه ای خاک و گاهی رگه های تیره تر موجود در خاک ناشی از حضور مواد هیومیکی نظیر هیومیک اسید می باشد. برای این که با نحوه عملکرد کود هیومیک اسید بیشتر آشنا شوید، ابتدا لازم است ترکیبات هیومیک اسید را بشناسید.

معرفی ترکیبات هیومیک اسید

بسته به درجه پوسیدگی و غلطت رنگ های مختلفی را می توانید در هیومیک اسید مشاهده کنید و همین رنگ ها نیز نشانگر مواد تشکیل دهنده کود هستند. هیومیک اسید طی فرآیندی به نام humification به وجود می آید. در این فرآیند انواع مختلفی از ترکیبات با روش تجزیه و پوسیدگی به واسطه عوامل مختلف تجزیه کننده نظیر آب ، هوا و باکتری ها ایجاد میشود. لیگنین گیاهی ومحصولات ناشی از تحول آن، پلی ساکاریدهای مختلف مثل ملانین و کوتین ، پروتئین، چربی، اسیدهای نوکلئیک، ذرات گیاهی اطراف و…همگی از جمله ترکیبات اولیه هیومیک اسید هستند. هیومیک اسید به صورت طبیعی و مصنوعی ایجاد میشود. در طبیعت ساحت این کود به واسطه مواد زائد انجام میشود.

ترکیبات هیومیک اسید

طبقه بندی اجزای هیومیک اسید

مواد هیومیکی در خاک و رسوبات را می توان به سه گروه جدا تقسیم کرد : اسیدهای هیومیک ،اسیدهای فولویک و هیومین. اسیدهای هیومیک نامحلول درآب هستند و تنها در pH پایین فعالیت دارند. هیومیک اسید را با اضافه کردن اسید قوی نظیر HCL رسوب می دهند.

نحوه انتخاب ترکیبات هیومیک اسید

عناصر هیومیک اسید بسیار سرکش هستند و از نظر شیمیایی فعالیت های زیادی انجام می دهند. برای این که این ماده را در آزمایشگاه بسازید، باید به ورزن مولکولی هر یک از این مواد دقت داشته باشید. برای این کار بهتر است از جدول های برنامه ریزی آماده در وب سایت های مختلف برای تنظیم مقادیر آنلالیز هیومیک اسید استفاده نمایید.

3 دیدگاه در ترکیبات هیومیک اسید
 1. سلام.pH کود هیومیک اسید که در بازار به فروش میرسه هم به صورت محلول هم به صورت پودر چقدر هست؟
  و اینکه با توجه به متن شما هیومیک اسید نامحلول در ابه ولی کود هیومیک اسید همه جا میگن کاملا محلول در ابه…چطوری و اینکه کود هیومیک اسید شامل مواد دیگر هم هست؟
  و سوال اخر اینکه اگر نامحلوله چطوری به صورت محلول برای گیاهان استفاده کنیم؟
  ممنون ازتون

 2. سلام…وقت بخیر
  یک مقدار در مورد ترکیبات اسید هیومیک اطلاعات میخواستم…و اینکه چگونه میتوان اسید هیومیک صنعتی تولید کرد.

  • جزوه هایی در مورد تولید کود هیومیک اسید در اینترنت وجود دارد که بطور کامل فرایند تولید، توضیح داده شده و تولید آن مستلزم 1- سرمایه اولیه 2- تجربه تولید و دانش در این زمینه است.


[بالا]

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

twst