مزایا محصولات تراریخته یا تراژن

گیاهان تراریخته یا محصولات تراژن بر سلامتی انسان و محیط‌ زیست از اهمیت ویژه ای برخوردار است، نکات زیر هشت مزیت اصلی گیاه تراژن را برجسته می کند.مزایا عبارتند از:

  1. بهبود عملکرد
  2. بهبود مقاومت در برابر حشرات و بیماری ها
  3. بهبود کیفیت
  4. مقاومت در برابر علف کش
  5. مقاومت در برابر تنش های غیر زیستی
  6. محصولات صنعتی
  7. تکنیک سریع و دقیق
  8. هیچ مانعی برای انتقال ژن وجود ندارد.

محصولات تراژن چیست مزایای گیاهان تراریخته

نقش فناوری اصلاح ژنتیکی گیاهان تراژن

گیاهان تراژن سلامتی انسان و محیط‌ زیست : فناوری ژن نقش مهمی در افزایش بهره وری مواد غذایی، فیبر و محصولات سبزیجات ایفا می کند تا امنیت غذایی را که برای صلح و ثبات بین المللی ضروری است، افزایش دهد. بنابراین این یک وسیله مهم برای مبارزه با گرسنگی است. ژن ها به طور کلی ژن های تقویت کننده عملکرد نیستند. افزایش عملکرد یا بهره وری با کنترل تلفات ناشی از حشرات مختلف، بیماری ها و عوامل غیر زنده حاصل می شود. انتظار می رود فناوری ژن با افزایش جمعیت به سرعت در تولید مواد غذایی همگام باشد.

استفاده از اصلاح ژنتیکی گیاهان در مقابل آفات

در گیاهان زراعی هر ساله به دلیل حمله حشرات و بیماریها، خسارات زیادی در عملکرد ایجاد می شود. علاوه بر این، حشره کش ها و سموم دفع آفات که برای کنترل حشرات و بیماری ها استفاده می شوند، گران هستند و اثرات سوئی بر سایر موجودات مفید دارند.

فناوری ژن در توسعه ارقام مقاوم در برابر حشرات در چندین محصول نقش اساسی داشته است. به عنوان مثال، در پنبه ارقام مقاوم به کرم حلزون با انتقال یک ژن از باکتری خاک به گیاهان پنبه تولید شده اند. این منجر به صرفه جویی قابل توجهی در مواد شیمیایی حشره کش می شود. علاوه بر این، این فناوری سازگار با محیط زیست است

بهبود کیفیت گیاهان تراژن

کیفیت از سه طریق مورد ارزیابی قرار می گیرد، یعنی کیفیت تغذیه ای، کیفیت بازار و کیفیت صنعتی. فناوری ژن به بهبود هر سه نوع کیفیت در محصولات مختلف کمک کرده است. به عنوان مثال، فناوری ژن امکان به تأخیر انداختن رسیدن و نرم شدن گوجه فرنگی و در نتیجه حمل و نقل ایمن و ذخیره سازی طولانی تر را فراهم کرده است.

این امر با دستکاری ژن هایی که آنزیم های مسئول رسیدن آنزیم های سازنده اتیلن و نرم شدن را رمزگذاری می کنند، حاصل شده است. سایر بهبودهای کیفی شامل سیب زمینی غیر قهوه ای، ترکیب نشاسته آرد گندم و محتوای روغن بهبود یافته در محصولات دانه روغنی است. نمونه های زیادی از این دست قابل استناد است.

مقاومت گیاهان تراریخته در برابر علف کش

 در گیاهان زراعی، علف های هرز باعث از دست رفتن عملکرد زیاد می شوند و همچنین بر کیفیت محصول تأثیر منفی می گذارند. مقاومت ژنتیکی ارزانترین و بهترین راه حل این مشکل است. از فن آوری ژن برای تولید ارقام مقاوم در برابر علف کش در پنبه، ذرت، گندم، توتون، سیب زمینی، گوجه فرنگی، کلزا، سویا، کتان و غیره استفاده شده است. در این محصولات، ارقام مقاوم در برابر گلایفوزیت، گلفوسینات و برخی دیگر از علف کش ها تولید شده اند. از فناوری ژن همچنین می توان برای تولید ارقام زراعی مقاوم در برابر تنش های محیطی یا غیر رژیمی مانند خشکسالی، شوری خاک، اسیدیته خاک، سرما و غیره استفاده کرد.

محصولات صنعتی حاصل از اصلاح ژن محصولات تراژن

تاثیر گیاهان تراریخته و فناوری ژن پتانسیل زیادی برای تولید پلاستیک های قابل تجزیه، به دست آوردن پروتئین های درمانی، دارویی و واکسن های خوراکی از محصولات تراژن دارد. همچنین ممکن است در تولید بیودیزل یا فرآورده های نفتی کمک کند. فناوری ژن یک روش سریع و بسیار دقیق در بهبود محصولات است. توسعه رقم توسط این روش در مقایسه با روش های مرسوم (ترکیبی) انجام می شود، چهار تا پنج سال طول می کشد. علاوه بر این، این یک فناوری بسیار قابل اعتماد است.

انتقال سریع ژن در موجودات زنده

فناوری ژن انتقال ژن را بین هر دو فرد اعم از وابسته یا غیرمرتبط مجاز می داند. ژن مورد علاقه می تواند از میکرو ارگانیسم ها به گیاهان بالاتر و حتی از حیوانات به گیاهان منتقل شود. بنابراین بر موانع انتقال ژن غلبه می کند.

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

twst