شناخت انواع کود کمپوست

در مورد کود کمپوست و تولید کود کمپوست با استفاده از علف های هرز را دارید، آن ها را قبل از افزودن به کومه، کاملا خشک کنید در غیر اینصورت شروع به رشد خواهند کرد. به یاد داشته باشید موادی که بر روی آن ها “عدم استفاده برای کمپوست” ذکر شده است را به کود کمپوست خود اضافه نکنید زیرا کاملا ناسالم بوده و کمپوست را بطور کامل خراب و فاسد می کنند. در مقالات قبل گفتیم که این کود تجزیه طبیعی مواد آلی است و دو روش کلی برای تولید آن وجود دارد.
• کمپوست فعال
• کمپوست غیر فعال

کود کمپوست غیر فعال

کود کمپوست غیرفعال همانطور که از نامش پیداست نیاز به تلاش کمتری برای تولید داشته و روشی است که قرن هاست توسط کشاورزان مورد استفاده قرار می گیرد. کمپوست منفعل یا غیر فعال به این صورت می باشد که مواد آلی را روی هم انباشته کرده و اجازه می دهند تا بطور کامل پوسیده شوند و نیازی به مراقبت ندارد. تولید کمپوست در این روش نسبت به کمپوست فعال زمان بیشتری طول می کشد و افرادی این روش را انتخاب می کنند که عجله ای برای تولید کود ندارند. تفاوت هایی در روش های تولید هر دو نوع کمپوست وجود دارد اما در هر دو مورد در نهایت یک کود کمپوست آماده و یک ماده مغذی و غنی عالی برای خاک تولید می شود. در روش غیر فعال می توان از تمام مواد و زباله های آلی غیر از گوشت و محصولات حیوانی استفاده نمود.

آنچه در مورد کود کمپوست باید بدانیم

آنچه در مورد کود کمپوست باید بدانیم

کود کمپوست فعال

روش تولید کود کمپوست فعال، به این دلیل که موجب تولید باکتری های هوازی می شود، موثر تر است. کود این نوع کود کمپوست تقریبا در شرایط ایده آل انجام می شود و به باکتری های هوازی اجازه رشد و پیشرفت می دهد. این نه تنها موجب می شود که مواد آلی با سرعت بیشتری شکسته شوند، بلکه موجب کاهش تولید پاتوژن، بو و گاز های گلخانه ای مضرر می شود. همچنین موجب تولید مقدار زیادی گرما، آب و دی اکسید کربن می شود که بدون هیچ خطری در طی فرآیند تولید، در اتمسفر منتشر می شوند. در روش تولید این کود همچنین برخی از مواد کربن به شکل سلولز است که از باکتری ها برای تولید قند و گرما استفاده می کند. دیگر مواد حاوی نیتروژن به شکل پروتئین هستند که موجب رشد باکتری ها می شوند.

مواد مورد نیاز در تولید کود کمپوست

تولید کود کمپوست بایستی دارای شرایط تجزیه کارآمد و متعادل باشد و مواد مورد نیاز در تولید کود کمپوست شامل:
• مقدار زیادی هوا : مخلوط کمپوست بایستی بصورت روزانه یا یک روز درمیان برگردانده شود.
• آب کافی : مخلوط بایستی کمی مرطوب باشد اما خیس نشود.
• ترکیب مناسب از کربن و نیتروژن : نسبت این ترکیب بایستی 30 به یک باشد.
• ذرات کوچک خرد شده : قطعات بزرگ بایستی به ذرات کوچکتر خرد شوند.
• خاک به مقدار کافی : که میکروارگانیسم های کافی برای فرآیند کود تولید کند.

یک دیدگاه ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *